BMC Regional Races External Results
Tipton
23 May 17
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.9Oliver CarvellPBU17MStuart HamiltonBridgnorth1:54.031:54.03
21:56.4Paddy ClarkPBU23MBud BaldaroNotts/Birmingham Uni1:56.41:56.4
31:57.7Alex JonesPBU20MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield1:56.261:56.26
41:58.6Stephen GarrettPBU23MAndrew FoxManx/Birmingham Uni1:58.61:58.6
52:00.2Grant Anderson U20MMike NixonStockport/Birmingham Uni1:59.771:59.77
62:05.7Reis Brooke U20MCatherine MuthBirchfield H2:02.42:00.89
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.3Thomas BeasleyPBSENMDavid LawrenceBirchfield H1:57.31:57.3
21:57.6Jacob PickeringPBU20MBud BaldaroCheltenham/Birmingham Uni1:57.61:57.6
31:59.5Travis ChristiePBU23M Wolverhampton & Bilston/Wolverhampton Uni1:59.51:59.5
41:59.8Alistair RutherfordPBU23MDavid LawrenceBirchfield H/Birmingham City Uni/Mossley Hill1:59.81:59.8
52:00.5Archie Banks U20M Charnwood1:58.871:58.87
62:01.0Archie RobertsPBU20M Kidderminster & Stourport/Birmingham Uni2:01.02:01.0
72:01.4Sam Richardson U17M Notts1:59.691:59.69
82:01.7David RatcliffeSBSENM Dudley & Stourbridge2:01.71:59.7
92:02.5Jack CollinsPBU23MJack CollinsHercules Wimbledon2:02.52:02.5
102:02.7Ryan Ashforth U20MRobert HughesCannock & Stafford2:01.72:01.0
112:03.4Adam Barnes SENM Birmingham Uni/Tipton2:03.22:02.88
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.2Harry WellsPBU20MPaul de-CampsGloucester1:58.161:58.16
22:01.3Jack HarrisonPBU17M Coventry2:01.32:01.3
32:02.6Joseph McLeodPBU23M Coventry/Coventry Uni2:02.62:02.6
42:03.0Peter DearPBU20M Halesowen2:03.02:03.0
52:03.3Ben PrincePBU17M Birchfield H2:03.32:03.3
62:03.6Matthew Shaw U20MKeith NewtonRotherham2:03.042:03.04
72:05.2Scott GreenPBV35MWayne WalkerOwls Leicester2:05.22:05.2
82:05.8Adam Visram CipollettaPBU15MAndrew WebberSolihull & Small Heath2:03.22:03.2
92:06.6Dylan KingPBU15MTracey DunnBirchfield H2:04.082:04.08
102:10.7Eddie Roberts U20M Kidderminster & Stourport2:08.72:06.0
112:13.7Jamie Hickinbottom U17MDerrick HardingWolverhampton & Bilston2:08.32:08.3
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:12.2Jordan Fisher BrindlePBU15MCatherine MuthBirchfield H2:10.82:10.8
22:12.4Roman Watson-QuilterPBU15MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:09.32:09.3
32:13.1Dylan WoottonPBU15M Tipton2:13.12:13.1
42:14.0Owen JinksPBU15M Halesowen2:12.92:12.9
52:15.5Jasper ColeSBU17MHoward CourtWolverhampton & Bilston2:15.52:12.7
62:15.8Silas GoshawkPBU17MCatherine MuthBirchfield H2:15.82:15.8
72:16.6James VaughanPBU15MTracey DunnBirchfield H2:16.62:16.6
82:18.6Alexander ParkerPBU15M Tipton2:18.62:18.6
92:19.6Aaron Warmington U15MCatherine MuthBirchfield H2:15.162:15.16
102:25.0Daniel Steventon-BoxPBU15M Wolverhampton & Bilston2:19.42:19.4
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.1Abigail NolanPBU20WPaul HayesCoventry2:14.62:14.6
22:17.2Lizzie HarrisPBU23W Cardiff/Cardiff Uni2:14.072:14.07
32:17.6Beth SykesPBU17WRita BrownlieBromsgrove & Redditch2:15.572:15.57
42:18.4Lily GregorySBU17W Charnwood2:16.002:16.00
52:18.7Imogen Sheppard U17WMichael SheppardStratford-upon-Avon2:17.12:17.1
62:19.1Issy Cotham U20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston/Birmingham Uni2:18.502:16.80
72:22.8Charlotte Burrows U15W Telford AC2:18.72:18.7
82:23.7Megan Taylor U17WChristopher HazellBirchfield H2:21.622:20.5
92:24.8Indienne King U15WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:18.392:18.39
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.8Ella SemplePBU15WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:19.82:19.8
22:20.3Aliya WestwoodPBU15WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:20.22:20.2
32:21.7Valentina CostaPBU15WPaul MartinDerby2:21.432:21.43
42:24.6Leah SpencerPBU17WTracey DunnBirchfield H2:24.62:24.6
52:24.9Becky HairPBSENWRichard CarneyBRAT2:22.22:22.2
62:25.3Susannah DaviesSBSENW Tipton2:25.32:24.3
72:25.5Savannah CauserPBU17WChristopher HazellBirchfield H2:25.52:25.5
82:25.9Anna NicodPBU17W Bromsgrove & Redditch2:25.92:25.9
92:34.0Lucy Semple U15WPaul TaborWolverhampton & Bilston2:32.62:32.6
800m G (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:31.8Megan DaviesPBU15WJohn AbbissWolverhampton & Bilston/Shropshire Schs2:31.82:31.8
22:33.2Shana Stewardson U15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport2:29.092:29.09
32:33.7Bella FantomSBU15WMark FantomTipton2:33.72:30.5
42:33.7Eve MulvaneyPBU17W Tipton2:33.72:33.7
52:36.3Megan Nicod U20W Bromsgrove & Redditch2:33.82:27.2
62:41.4Jessica MoorePBU15W Wolverhampton & Bilston2:41.42:41.4
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:34.3Jayden MeathPBU15M Wolverhampton & Bilston2:34.32:34.3
22:36.8Jack CunninghamPBU15M Tipton2:35.92:35.9
32:37.9Derek BoltonPBV55MDerek BoltonTamworth/Midland Masters2:37.92:37.9
42:41.3Isobel EaglePBU15W Tipton2:41.32:41.3
52:42.4Katie BevanPBU15W Tipton2:42.42:42.4
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:56.8Shaun EvansPBU23MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield3:54.343:54.34
23:57.7Rory GrantSBSENM Birchfield H3:57.73:56.22
33:59.5Conor SmithPBU20MVince RollasonBromsgrove & Redditch3:59.53:59.5
44:01.7Philip WilsonSBSENMDavid PayneTipton/Lancaster Uni/Cornwall4:01.73:57.34
54:02.0John HoworthPBU20MAdrian CloverTeam Bath4:02.04:02.0
64:04.6Aedan O'Brien U23MNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni4:03.004:03.00
74:05.2Matthew WilliamsSBSENMMatthew WilliamsNotts4:05.24:03.81
84:05.4Robert HoworthPBU20MAdrian CloverTeam Bath4:04.94:04.9
94:06.0Lewis SternkopfSBU20MDavid WalkerWorcester4:04.644:04.64
104:09.4Jake Barraclough U23M Bedford & County/Birmingham Uni4:08.584:08.58
114:12.1Max O'Sullivan U23MWayne WalkerOwls Leicester4:07.914:04.35
124:13.1Merhawi Tesfaldet U23M Herne Hill/Birmingham Uni4:10.944:10.94
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:04.4Ciaran LewisPBU23MJames ThieCardiff/Cardiff Met Uni4:04.44:04.4
24:07.1Elliot Richards U23MPaul DarneyCardiff/Birmingham Uni4:01.084:01.08
34:07.4Ed BanksPBSENM BRAT4:07.44:07.4
44:08.3Milan CampionPBU17M Notts4:07.714:07.71
54:08.9Stephen LongSBV40MTrevor MuxlowNotts4:08.94:02.07
64:11.1Joe Smith SENMDavid PayneTipton4:06.24:06.2
74:11.4Callum O'NeillPBU23MDean MillerTeam Kennet/Birmingham Uni4:11.44:11.4
84:11.8Richard BaylissPBV35M Bournville Harriers4:11.84:11.8
94:12.1Amittai Ben-IsraelPBU23MPaul LarkinsPeterborough/Coventry/Coventry Uni4:12.14:12.1
104:13.7Joe ConnorsPBU20M Yate/Birmingham Uni/Westbury4:10.734:10.73
114:13.8Luke Ward U17M Derby4:10.964:10.96
124:14.7Adam Saul-Braddock U17MJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:11.54:11.5
134:15.3Ryan Heath SENM Wolverhampton & Bilston4:14.14:11.5
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:21.3Samuel BarberPBU20M BRAT4:21.34:21.3
24:21.8Thomas ChewPBSENMMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield4:16.84:16.8
34:22.5Ryan ShieldsPBU15MCatherine MuthBirchfield H4:15.974:15.97
44:23.1Ben SmithPBU15MStuart ColledgeNewark AC4:20.374:20.37
54:23.5Robert MeredithPBSENM Dudley & Stourbridge4:23.54:23.5
64:24.9Tom BrownPBU20M Tipton4:24.94:24.9
74:25.5Oliver MasonPBU15MJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:25.54:25.5
84:25.9Senay Mkiale Guzai U17M Derby4:21.224:21.22
94:26.2Nigel HaycockPBV45MRobert HughesCannock & Stafford4:26.24:26.2
104:27.1Graham DoddPBSENMPaul HayesNorthbrook/Coventry4:27.14:27.1
114:28.6Joel HumpagePBU17M Wolverhampton & Bilston4:28.64:28.6
124:29.5James LewisPBV40MDavid GuestWolverhampton & Bilston/Midland Masters4:27.854:27.85
134:30.1Miles PearcePBU17M Wolverhampton & Bilston4:30.14:30.1
144:36.4Daniel Swain U17MCatherine MuthBirchfield H4:32.44:32.4
154:38.4Ejiro OkoroSBSENWEddie CockayneBirchfield H/Iowa State Uni4:38.44:23.16
164:38.4Lucy Jones U20WAlison WyethCharnwood4:37.824:31.2
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:32.0Sam ManningsPBU15M Halesowen4:27.24:27.2
24:36.1Xavi SalcedoPBU15M Wreake & Soar Valley/4Life Tri4:24.404:24.40
34:37.2Samuel AvisSBU20M Tonbridge/Birmingham Uni4:37.24:35.24
44:38.1Paul ThackerSBV45M Cannock & Stafford4:38.14:37.6
54:40.2Greg BeechPBV35M Cannock & Stafford4:40.24:40.2
64:40.4Alfie LoweSBU20M Leicester4:40.44:38.69
74:40.9Molly HudsonPBU17W Derby4:37.924:37.92
84:41.1Lewis EdgePBU15M Rushcliffe4:41.14:41.1
94:41.9Lucca Watson-Quilter U15MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley4:40.74:40.7
104:43.1Karys AmorySBU20WPeter StewartBirchfield H4:40.374:40.37
114:45.0Claire MartinSBV40W Telford AC4:45.04:25.04
124:50.7Howard Bush V45M Tamworth4:45.64:31.1
134:59.7Lynden Hunt U15M Tipton4:45.64:45.6
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:47.9Thomas BentleyPBU15M Tipton4:44.54:44.5
24:50.5Clark WoodhallPBV40M Tipton4:50.54:50.5
34:52.1Lizzy EdgePBU15W Rushcliffe4:50.314:50.31
44:54.1Haydn WatsonPBU15M Tipton4:54.14:54.1
54:54.5Mark FantomPBV45M Tipton4:54.54:54.5
64:57.9Georgina Campbell U15WPaul HawkinsStratford-upon-Avon4:53.884:53.88
75:01.0Zoe BrickleySBU17WJohn AbbissWolverhampton & Bilston5:01.04:51.7
85:05.7Ella Shirley U23WBev HartiganNotts/Birmingham Uni4:52.74:45.34
95:08.5Robert Dowse SENMRichard CarneyBRAT4:56.14:55.18
105:14.8Nick Seagrave SENMRichard CarneyBRAT4:55.074:55.07
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:53.2Chris Driskell V35MBrendan WardCLC Striders/Gloucester4:47.14:41.3
25:05.0Rachel VinesPBV35WBrendan WardCLC Striders/Gloucester4:59.94:59.9
35:10.0Sam HulmePBU15M Wolverhampton & Bilston5:10.05:10.0
45:11.4Andrew Henderson V45M Tipton5:08.35:03.6
55:24.8Karlien Heyrman SENW CLC Striders5:23.65:14.09
65:29.9Robert Sedgley V45M Tipton5:28.45:28.4
75:32.4Grace HughesPBU15W Rugby & Northampton5:32.45:32.4
85:36.2Danielle AnthonyPBSENW BRAT5:36.25:36.2
96:10.8Nicola RossPBV40W Birchfield H6:10.86:10.8
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:44.7Gareth Griffiths U23MJames ThieTipton/Cardiff Met Uni/Cardiff8:35.178:35.17
28:56.4Alex JollyPBU20MChristopher HazellCoventry8:55.938:55.93
38:57.4Fynn BatkinPBU17MShane SmithKettering8:55.778:55.77
48:57.9Stuart HawkesPBV35MDavid PayneTipton/Kidderminster & Stourport8:57.98:57.9
58:58.4Peter BrookesPBSENMMatthew PiersonHolmfirth8:58.48:58.4
69:16.7Mark InceSBV40MMark InceBRAT/Midland Masters9:16.79:07.1
79:19.7George BeardmorePBU17MDavid WalkerWorcester9:16.319:16.31
89:20.2Ian Williams SENM Tipton/Taf Running & Orienteering (TROTS)/Birmingh9:13.68:47.93
99:26.9Ethan Barr U17M Derby9:20.429:20.42
109:28.8Gordon Lee V50M Leicester/Midland Masters/Nuneaton9:10.608:28.72
119:30.8Scott Hudspith SENMPaul TaskerTamworth/UW Aberystwyth9:13.269:08.14
129:35.7Simon AllenSBSENM Owls Leicester9:35.79:17.01
139:37.7Tom HughesPBU17MTom HughesLeicester9:37.79:37.7
149:42.6Carl PlattSBV35MGavin SmithTrentham/Midland Masters9:42.69:24.98
1510:02.6Phil ClampSBV40M Tipton/Birmingham Uni10:02.68:56.17
3000m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:34.4Ben Foster SENMJim BrownDudley & Stourbridge9:32.29:31.36
29:37.1Dave Nation V35MJim BrownDudley & Stourbridge9:35.09:35.0
39:38.6Samuel BaylisPBSENMBrendan WardCLC Striders9:38.69:38.6
49:50.9Jake MartinSBU17M Derby9:50.99:45.44
59:53.0Daniel Brazier V35M Tipton9:50.79:34.7
69:54.7Iain LewisSBSENMDavid PayneTipton9:54.79:45.2
79:58.6Jason CornsPBV45M Wolverhampton & Bilston9:58.69:58.6
810:00.7Elliott PackhamPBSENM BRAT10:00.710:00.7
910:02.4Alex Pedersen SENM Birmingham Uni9:51.719:51.71
1010:08.2Geoff LowrySBV50M Amber Valley/Chesterfield10:08.29:44.48
1110:14.7Jess HumphreysPBU17WMelanie HumphreysWolverhampton & Bilston10:14.710:14.7
1210:22.7Leon Haffie-HobdayPBU17M Wolverhampton & Bilston10:22.710:22.7
1310:35.4Laurence HeathcockSBV45M Tipton10:35.410:26.2
1410:36.9Matt WhitehousePBV40MDavid PayneTipton10:36.910:36.9
1510:38.4Toby Close V40MRichard CarneyBRAT10:19.8110:19.81
1610:49.8Lynne HillSBV35W Tipton10:49.810:31.3
1710:52.6Robert DowsePBSENMRichard CarneyBRAT10:52.610:52.6
1810:56.4Paul Winfield V40MRobert RainsfordHeanor10:38.6110:38.61
1910:59.4Nick SeagravePBSENMRichard CarneyBRAT10:59.410:59.4
2011:39.1Sue Street-HallSBV35WDavid PayneTipton11:36.110:51.9
2112:31.7Penelope BarberSBV55W Tipton12:31.711:49.8