BMC Regional Races External Results
Tipton
20 Jun 17
800 1500 5000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.0Alex GeorgePBU23MPaul de-CampsBirchfield H/Arkansas Uni1:55.01:55.0
21:55.7Charlie ThurstanPBV40MStephen O'BrienBirchfield H/Midland Masters1:53.301:53.30
31:56.0Callum AbberleyPBU17MSimon KingBurton1:54.451:54.45
41:56.3Alex Burrows U23M Telford AC1:53.991:53.54
51:57.9Jack BonserSBU23MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:57.91:56.48
62:04.0Stephen Garrett U23MAndrew FoxManx/Birmingham Uni1:58.61:58.6
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.3Alex Jones U20MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield1:56.261:56.26
21:58.7Aaron BrownSBV35MStephen O'BrienTipton/Veterans1:58.71:54.88
31:59.3Ben ThomasPBU17MNeil ThomasCarmarthen1:59.31:59.3
42:00.4Connor RichardsPBU17MDarryn McAteeNewport1:59.571:59.57
52:00.7Archie Banks U20M Charnwood1:58.071:58.07
62:01.9Alex JollyPBU20MChristopher HazellCoventry2:01.92:01.9
72:02.0Steve Thompson U20MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:58.71:58.69
82:04.1Connor Jones U23MStephen O'BrienLudlow2:01.171:59.7
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.9Harry Wells U20MPaul de-CampsGloucester1:58.161:58.16
22:00.2Matthew SheenPBU23MAndrew HendersonVale Royal/Leeds Beckett Uni1:58.641:58.64
32:00.5Finley RichardsPBU17MDarryn McAteeNewport1:59.141:59.14
42:01.1Colin Langan SENM Newport1:59.611:59.61
52:02.3Clark Roberts SENMNorma PughCoventry/Edge Hill Uni2:00.621:59.27
62:03.5Thomas BuryPBU20M Stroud2:03.52:03.5
72:04.6Julian GeringPBU17M Wolverhampton & Bilston/Germany2:04.62:04.6
82:05.0Alastair Madondo U23MKeith HoltBirchfield H/Newman College2:01.52:01.5
92:05.1David Ratcliffe SENM Dudley & Stourbridge2:01.71:59.7
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.9Finn Antony LydonPBU20MVince WilsonCharnwood2:01.92:01.9
22:03.0Samuel BarberPBU20M BRAT2:02.182:02.18
32:03.1Peter Dear U20M Halesowen2:03.02:03.0
42:03.4Archie Roberts U20M Kidderminster & Stourport/Birmingham Uni2:01.02:01.0
52:03.9Iwan GlynnPBU15MNeil ThomasCarmarthen2:03.92:03.9
62:07.1Dylan King U15MTracey DunnBirchfield H2:02.372:02.37
72:08.8Marc TurnerSBV40MBrian WorthingtonHalesowen/Coventry Uni/Midland Masters2:08.81:52.46
82:09.9Callum Davis U17MChristopher BrownStroud2:08.862:08.86
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.3Michael Gayle U17M Birchfield H2:06.252:06.25
22:08.4Thomas Symmons U17MAndrew WebberSolihull & Small Heath2:07.42:07.4
32:09.3Roman Watson-QuilterPBU15MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:08.122:08.12
42:09.9Callum LovattPBU17MNeil ThomasCarmarthen2:09.92:09.9
52:10.1Carl PlattPBV35MGavin SmithTrentham/Midland Masters2:10.032:10.03
62:10.6Nathan Casey U17M Birchfield H2:09.82:09.8
72:10.7James LewisPBV40MDavid GuestWolverhampton & Bilston/Midland Masters2:09.632:09.63
82:11.1Josh TurnerPBU15M Halesowen2:11.12:11.1
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.8Bryony GunnSBU20WPeter StewartBirchfield H/Loughborough Students2:13.82:11.2
22:14.6Abigail NolanPBU20WPaul HayesCoventry2:14.62:14.6
32:16.3Kate AndersonSBSENWAlan MorrisCoventry2:16.32:13.10
42:21.3Ailis MacFarlanePBU17WJaime WalkerBurton2:20.322:20.32
800m G (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.3Jamie HickinbottomPBU17MDerrick HardingWolverhampton & Bilston2:08.32:08.3
22:12.9Owen JinksPBU15M Halesowen2:11.72:11.7
32:15.1Alex StapletonPBU15MTracey DunnBirchfield H2:15.12:15.1
42:16.1Lewis EdgePBU15M Rushcliffe2:16.12:16.1
52:17.0Reuben Kothiria U15M Tipton2:15.52:15.5
62:20.9Charlie CarvellPBU15M Bridgnorth2:20.02:20.0
72:21.9Jason Jones V40M Cannock & Stafford2:20.72:17.7
82:26.3Mark FantomPBV45M Tipton2:26.32:26.3
92:34.0Sunny Dhaliwal U15M Tipton2:33.02:33.0
102:35.9Jack CunninghamPBU15M Tipton2:35.92:35.9
800m H (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.7Charlotte BurrowsPBU15W Telford AC2:18.72:18.7
22:20.2Aliya WestwoodPBU15WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:20.22:20.2
32:20.6Susan Almond SENW    
42:22.2Becky HairPBSENWRichard CarneyBRAT2:22.22:22.2
52:25.2Molly Andrews U20W Bridgnorth2:24.82:22.3
62:26.3Leah Spencer U17WTracey DunnBirchfield H2:24.62:24.6
72:26.6Ella Shirley U23WBev HartiganNotts/Birmingham Uni2:24.992:21.6
82:34.6Rachael Jones U20WRobert HughesCannock & Stafford2:29.52:22.3
800m J (Women
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:29.5Shana Stewardson U15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport2:25.482:25.48
22:31.8Megan DaviesPBU15WJohn AbbissWolverhampton & Bilston/Shropshire Schs2:31.82:31.8
32:33.6Sian Lewis U15WPaul TaskerTamworth2:27.22:26.8
42:35.7Poppy Jones U15W Birchfield H2:32.62:32.6
52:36.7Bella Fantom U15WMark FantomTipton2:30.32:30.3
62:36.8Eve Mulvaney U17W Tipton2:33.72:33.7
72:43.0Phoebe ClarkPBU15W Tipton2:43.02:43.0
82:44.0Isobel Eagle U15W Tipton2:41.32:41.3
92:44.2Katie Bevan U15W Tipton2:42.42:42.4
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:57.0Aaron Phelps SENMChristopher FrapwellStroud/Cardiff Met Uni/Mississippi State3:53.343:52.67
23:59.1Sam MitchellSBSENM Notts/Royal Air Force/Worcester3:59.13:46.03
34:00.5Adrian Lloyd-DaviesPBU20MStuart HamiltonBridgnorth4:00.54:00.5
44:01.0Oliver CarvellPBU17MStuart HamiltonBridgnorth4:01.04:01.0
54:01.2Andrew Ridley SENMDavid LawrenceBirchfield H/Birmingham Uni3:59.953:55.27
64:04.1Sam Knee-Robinson U23M Bedford & County/Birmingham Uni3:58.053:57.89
74:05.5Jonathan GoringeSBSENM Birchfield H/Birmingham Uni/Kettering4:05.53:58.61
84:06.0Hugh SadlerPBU20MDavid BedwellBristol & West/Avon Schs3:59.283:59.28
94:08.6Alistair Rutherford U23MDavid LawrenceBirchfield H/Birmingham City Uni/Mossley Hill4:06.54:06.5
104:10.0Stephen Long V40MTrevor MuxlowNotts4:08.94:02.07
114:13.6Adam Wilson T20/F20 U23MRobert EllchukYate/Westbury4:09.224:08.42
124:13.8Owen Locke U20MDarryn McAteeNewport4:10.974:10.97
134:22.1Matthew MissenSBSENMMatthew MissenBirchfield H4:22.14:01.84
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:09.1Adnan HaqPBSENM Rugby & Northampton4:09.14:09.1
24:09.2Dean Richardson V40MKevin HendrickenCity of Stoke/Midland Masters4:07.194:01.91
34:11.9Joseph McLeodPBU23M Coventry/Coventry Uni4:10.44:10.4
44:12.4Amittai Ben-Israel U23MPaul LarkinsPeterborough/Coventry/Coventry Uni4:12.14:12.1
54:12.9Jacob PickeringPBU20MBud BaldaroCheltenham/Birmingham Uni4:12.94:12.9
64:13.2Joe ConnorsPBU20M Yate/Birmingham Uni/Westbury4:10.734:10.73
74:13.8Reis Brooke U20MCatherine MuthBirchfield H4:12.14:12.1
84:14.1Ryan HeathSBSENM Wolverhampton & Bilston4:14.14:11.5
94:15.0Richard Bayliss V35M Bournville Harriers4:11.84:11.8
104:16.1Euan WilsonPBU20MAlison WyethCharnwood4:16.14:16.1
114:16.8Thomas ChewPBSENMMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield4:16.84:16.8
124:18.0Jack Douglas U17MAlison WyethCharnwood4:13.904:13.90
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:25.5Ben PrincePBU17MPeter StewartBirchfield H4:25.54:25.5
24:25.5Tom HughesSBU17MTom HughesLeicester4:25.54:25.39
34:27.2Sam ManningsPBU15M Halesowen4:27.24:27.2
44:27.7Robert Meredith SENM Dudley & Stourbridge4:23.54:23.5
54:29.4David LockePBU17MDarryn McAteeNewport4:29.44:29.4
64:29.9Graham Dodd SENMPaul HayesNorthbrook/Coventry4:27.14:27.1
74:33.0Miles Pearce U17M Wolverhampton & Bilston4:30.14:30.1
84:33.3Elliott PackhamPBSENM BRAT4:33.34:33.3
94:34.5Archi MorganPBU17M Carmarthen4:33.384:33.38
104:34.9Xavi Salcedo U15M Wreake & Soar Valley/4Life Tri4:24.404:24.40
114:35.7Rochelle Harrison SENW Lincoln Wellington4:26.634:26.63
124:36.8James VaughanPBU15MTracey DunnBirchfield H4:36.84:36.8
134:37.8Alex Pedersen SENM Birmingham Uni4:32.514:32.51
144:43.4Dave Nation V35MJim BrownDudley & Stourbridge4:31.24:20.99
154:46.9Adam WalmsleyPBU20MPaul HayesCoventry4:46.94:46.9
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:40.1Andrew ProlePBU17M Tipton4:40.14:40.1
24:42.5Fian Sweeney U20WEddie CockayneBirchfield H/Exeter Uni/Ireland4:40.674:34.77
34:44.5Thomas BentleyPBU15MAndrew BentleyTipton4:44.54:44.5
44:46.3Alexander ParkerPBU15M Tipton4:46.34:46.3
54:47.1Chris DriskellSBV35MBrendan WardCLC Striders/Gloucester4:47.14:41.3
64:49.0Amelia BeamanPBU23W Blackpool, Wyre & Fylde/Birmingham Uni4:49.04:49.0
74:50.1Megan TaylorPBU17WChristopher HazellBirchfield H4:48.314:48.31
84:52.4Emily MonkSBSENW Halesowen/Cardiff Met Uni4:52.44:47.45
94:53.6Lynden Hunt U15M Tipton4:45.64:45.6
104:55.7Clark Woodhall V40M Tipton4:50.54:50.5
114:57.0David Bedwell V60M Bristol & West/Midland Masters4:49.63:52.4
124:59.9Haydn Watson U15M Tipton4:54.14:54.1
135:01.1Zoe Brickley U17WJohn AbbissWolverhampton & Bilston5:01.04:51.7
145:07.7Susannah DaviesSBSENW Tipton5:07.74:56.4
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:51.2Toby ClosePBV40MRichard CarneyBRAT4:51.24:51.2
24:54.0Matt WhitehousePBV40MDavid PayneTipton4:54.04:54.0
35:00.1Martyn ColePBV55M Worcester4:58.14:58.1
45:01.4Robert Dowse SENMRichard CarneyBRAT4:52.384:52.38
55:02.4Rachel VinesPBV35WBrendan WardCLC Striders/Gloucester4:59.94:59.9
65:03.5Savannah CauserSBU17WChristopher HazellBirchfield H5:03.55:03.4
75:05.4Rae NichollsPBU17WPeter StewartBirchfield H5:03.645:03.64
85:05.8Rachel Nealon U15WNicki NealonWreake & Soar Valley4:57.094:57.09
95:06.0Allegra Soutar U17WRobert HughesCannock & Stafford4:59.784:59.78
105:09.5Nick Seagrave SENMRichard CarneyBRAT4:53.074:53.07
115:09.5Beth Tabor U20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston5:02.55:02.5
125:17.4Bethany WalkerSBU17W Tipton5:13.95:11.03
135:23.6Karlien HeyrmanSBSENW CLC Striders5:23.65:14.09
145:28.9Grace SmithPBU13WPaul TaborWolverhampton & Bilston5:28.95:28.9
155:34.4Sue Street-Hall V35WDavid PayneTipton5:21.75:15.0
165:43.0Andrew LewisPBV60M Shrewsbury5:32.65:32.6
 
5000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
114:35.9Phil BeastallPBSENM Cheltenham14:35.914:35.9
214:52.7Stuart SpencerPBSENM Notts/Barrow Runners14:48.6714:48.67
314:59.6Joe SmithPBSENMDavid PayneTipton14:59.614:59.6
415:11.0Peter BrookesPBSENMMatthew PiersonHolmfirth15:11.015:11.0
515:15.8Shaun EvansPBU23MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield15:15.815:15.8
615:18.6Alex Bampton SENMSimon BurleyCheltenham15:07.115:07.1
715:21.2Stuart HawkesPBV35MDavid PayneTipton/Kidderminster & Stourport15:21.215:21.2
815:23.4Ed Banks SENM Birchfield H15:05.615:05.6
915:24.3James Chantler-MaynePBU20MPaul de-CampsCheltenham15:24.315:24.3
1015:32.3Robert KealSBV40M Notts15:32.315:04.8
1115:38.3Daniel Robinson V35M BRAT15:19.1915:19.19
1215:42.5Richard WhitePBV35MDavid PayneWolverhampton & Bilston15:42.515:42.5
1315:43.5Ben HeronPBSENMPaul LarkinsPeterborough/Eye15:43.515:43.5
1415:44.3Ian WilliamsSBSENM Tipton/Taf Running & Orienteering (TROTS)/Birmingh15:44.314:56.5
1515:45.1Richard CarpenterPBSENM Tipton15:45.115:45.1
1615:47.1Merhawi Tesfaldet U23M Herne Hill/Birmingham Uni15:44.2315:44.23
1715:52.9Mark InceSBV40MMark InceBRAT/Midland Masters15:52.915:51.61
1816:24.4Martin WilliamsSBV35MNick AndersonTipton/Police16:24.414:27.85
1916:28.3Dan Thomas SENMSimon BurleyCheltenham/Birmingham Uni16:06.116:06.1
5000m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
116:14.4Dean BatePBSENMDavid PayneTipton16:14.416:14.4
216:31.2Grant CummingsPBSENMGrant CummingsWolverhampton & Bilston16:31.216:31.2
316:32.1Ben Foster SENMJim BrownDudley & Stourbridge16:26.2216:26.22
416:41.3Samuel BaylisSBSENMBrendan WardCLC Striders16:41.316:34.87
517:15.4David TuneSBV45MDavid TuneRotherham17:15.414:09.49
617:16.2Iain LewisSBSENMDavid PayneTipton17:16.217:00.0
717:23.9Connor MillsPBU17MRobert HughesCannock & Stafford17:23.917:23.9
817:24.9Ben CarringtonPBSENMDavid PayneTipton17:24.917:24.9
917:26.5Molly Browne SENWRichard CarneyBRAT17:16.017:16.0
1017:35.7Paul RogersSBV50M Tipton/Midland Masters17:35.716:27.63
1117:41.9UNKNOWN RUNNER SENM    
1217:59.9Jenny BlizardSBV40WDavid TuneRotherham/Doncaster17:59.916:09.61
1318:01.6Frank InmanPBSENM Sparkhill18:01.618:01.6
1418:06.9Alex StephensonPBSENM Cobra18:06.918:06.9
1518:22.3Laurence HeathcockSBV45M Tipton18:22.318:09.0
1619:59.5Mark JudgePBV40M Dudley & Stourbridge19:59.519:59.5
1723:19.8Laura LewisPBSENW Tamworth/Lancaster Uni23:19.823:19.8