BMC Regional Races External Results
Tipton
18 Jul 17
800 Mile 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Mens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.1Sam BrownPBU20MCarol SharpEdinburgh AC1:52.941:52.94
21:53.2Michael ParryPBU20MPhilip OliverColwyn Bay1:51.471:51.47
31:55.4Tom Dodd U20MCatherine MuthBirchfield H1:54.731:54.73
41:55.5Oliver Carvell U17MStuart HamiltonBridgnorth1:52.691:52.69
51:55.8Thomas CoePBU23MNeil DodsonWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni1:55.81:55.8
61:56.3Harry Baxter U23MMark BaddeleyLincoln Wellington/Coventry Uni1:53.311:53.31
71:57.1Louis Wrigley SENM City of Stoke/Keele Uni1:55.381:55.38
Mens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.2Alex BurrowsSBU23M Telford AC1:53.991:53.54
21:56.2Matthew SeddonSBU23M Bracknell AC/Cardiff Met Uni1:56.21:54.19
31:56.5Alex Jones U20MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield1:56.261:56.26
41:56.7Joshua Moody SENMKeith BrackstoneBristol & West1:55.831:54.73
51:57.1Callum Jones SENMPeter RobinsCornwall/Bristol Uni/Newquay & Par1:57.071:55.78
61:57.1Will RichardsonPBU20MPeter StewartBirchfield H1:57.11:57.1
71:57.5Sam Mitchell SENM Notts/Royal Air Force/Worcester1:56.31:50.42
81:57.8Thomas Kearns SENMThomas KearnsShaftesbury Barnet/Cambridge Uni1:56.991:56.99
91:57.9Jonathan Hiorns SENMTrevor MuxlowNotts1:56.021:53.51
101:58.9Jack Bonser U23MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:57.91:56.48
111:59.3Archie Richardson U17MMark BaddeleyLincoln Wellington1:56.191:56.19
122:05.5Matthew PatersonPBU20MBill BoydCorby2:03.702:03.70
Mens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.7Steve ThompsonSBU20MDerrick HardingWolverhampton & Bilston1:58.71:58.69
21:59.2Matthew SheenPBU23MAndrew HendersonVale Royal/Leeds Beckett Uni1:58.641:58.64
31:59.6Andrew Miles SENMAndrew CarterVale Royal/Central Lancashire Uni1:59.491:58.64
41:59.8Adnan HaqSBSENM Rugby & Northampton1:57.71:57.1
52:00.0Sha JanallyPBSENM City of Stoke1:59.171:59.17
62:00.1Otis Mondir U23M Bristol & West/UWE1:59.381:59.38
72:00.4Elliot Richards U23MPaul DarneyCardiff/Birmingham Uni1:58.831:58.66
82:00.5Ben Griffiths SENMGeoffrey JamesBirchfield H1:58.771:56.4
92:01.1Amittai Ben-IsraelSBU23MPaul LarkinsPeterborough/Coventry/Coventry Uni2:01.12:00.92
102:03.9David Clark U23MRichard ClaessensWycombe/Bournemouth Uni2:00.282:00.28
Mens 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.0Korey Hallett-BlanchSBU23MGeorge CooperCity of Stoke2:01.02:00.13
22:01.7Joseph McLeodPBU23M Coventry/Coventry Uni2:00.42:00.4
32:02.3Alastair Madondo U23MKeith HoltBirchfield H/Newman College2:01.52:01.5
42:02.8Frederic TremblaySBV35MFrederic TremblayRoyal Sutton Coldfield/France2:02.81:56.6
52:03.6William BardsleySBU20MMichael FirthSouth London/Strathclyde Uni/Shettleston2:01.941:58.19
62:03.8Jolyon Leavesley U15MBill BoydCorby2:00.472:00.47
72:04.1Stephen LongSBV40MTrevor MuxlowNotts2:04.11:56.8
82:06.1Archie Roberts U20M Kidderminster & Stourport/Birmingham Uni2:01.02:01.0
92:06.3Oliver Paulin U23MPaul HayesCoventry/Oxford Uni2:04.42:03.8
102:08.1Benjamin Reynolds U15MArwyn DaviesCardiff2:03.382:03.38
Mens 800m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.9Ryan HodgkissPBU20MTerry GuyWolverhampton & Bilston2:04.92:04.9
22:05.4Samuel Barber U20M BRAT2:02.182:02.18
32:05.4Conall McGinness U17MRobert PocklingtonHuntingdonshire2:03.222:03.22
42:06.3Ryan ShieldsPBU15MCatherine MuthBirchfield H2:03.502:03.50
52:07.8Peter Finn U20MDavid RandallWycombe/Cambridge Uni2:07.052:07.05
62:11.4Graham Dodd SENMPaul HayesCoventry/Coventry2:10.532:10.53
72:13.2Jacob Reynolds U15MArwyn DaviesCardiff2:09.352:09.35
82:20.9Jake Martin U17M Derby2:07.462:07.46
Mens 800m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.7Owen JinksPBU15M Halesowen2:11.72:11.7
22:12.1Jamie Hickinbottom U17MDerrick HardingWolverhampton & Bilston2:08.32:08.3
32:12.2James Lewis V40MDavid GuestWolverhampton & Bilston/Midland Masters2:09.632:09.63
42:13.8Sam ManningsPBU15M Halesowen2:13.82:13.8
52:14.1Harry Cunningham U15MKevin ButtleSwindon2:11.212:11.21
62:14.9Josh Turner U15M Halesowen2:11.12:11.1
72:15.1Alfie Lowe U20M Leicester2:12.602:12.60
82:15.7Alex Stapleton U15MTracey DunnBirchfield H2:15.12:15.1
92:15.8John Mason U17MStephen O'BrienTelford AC2:15.02:14.8
Mens 800m G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:12.8Paul BradleyPBSENM Halesowen2:12.82:12.8
22:14.7Daniel Steventon-BoxPBU15M Wolverhampton & Bilston2:14.72:14.7
32:15.1Max Price U15M Halesowen2:14.362:14.36
42:17.8Adam WalmsleyPBU20MPaul HayesCoventry2:15.732:15.73
52:18.3Daniel Swain U17MCatherine MuthBirchfield H2:15.992:15.99
62:19.6Lynden HuntPBU15M Tipton2:19.62:19.6
72:20.0Lloyd Jones U15MArwyn DaviesCardiff2:18.102:18.10
82:22.4Lucca Watson-QuilterPBU15MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:22.42:22.4
Womens 800m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.5Sarah McDonald SENWDavid HarmerBirchfield H/Birmingham Uni2:01.22:01.10
22:08.4Mari Smith U23WBud BaldaroBirchfield H/Birmingham Uni2:04.192:04.19
32:12.8Lucy James SENWRichard WheaterBedford & County/Loughborough Students2:08.392:06.42
42:13.2Katrina Simpson U20WMichael MielczarekHalesowen/West Midlands Schs2:10.012:10.01
52:15.6Rochelle Harrison SENW Lincoln Wellington2:11.272:10.49
62:18.4Zoe Doyle V35W Belgrave/Veterans2:14.482:14.48
72:20.7Susan McManus SENW Birchfield H2:17.822:17.82
82:22.2Megan Taylor U17WChristopher HazellBirchfield H2:21.622:20.5
Womens 800m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.1Charlotte Burrows U15W Telford AC2:18.72:18.7
22:25.4Lucy Stevens U17W Rugby & Northampton2:23.412:23.41
32:26.1Katie Lord U20WRobert HughesCannock & Stafford2:21.632:21.63
42:27.6Shana StewardsonPBU15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport2:25.482:25.48
52:28.6Leah Spencer U17WTracey DunnBirchfield H2:24.62:24.6
62:30.1Rae Nicholls U17WPeter StewartBirchfield H2:25.12:25.1
72:31.1Anya Lennon U15WArwyn DaviesCardiff Archers2:26.562:26.56
82:31.4Charlotte Gilbody U15W Bridgnorth2:31.02:31.0
Womens 800m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:35.3Maria CalleiaPBU15WPaul TaborWolverhampton & Bilston2:34.52:34.5
22:35.6Edith Charlesworth U15W Wenlock2:28.62:28.6
32:38.5Maddie Hammond U15W Royal Sutton Coldfield2:33.02:26.2
42:39.8Eve Mulvaney U17W Tipton2:33.72:33.7
52:45.8Sophie Domingo U20W Harborough2:38.62:26.29
Mixed 800m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:28.5Izabella ThompsonPBU17W Sparkhill2:28.52:28.5
22:29.6Lili JonesPBU15WArwyn DaviesCardiff2:29.62:29.6
32:30.3Bella FantomPBU15WMark FantomTipton2:30.32:30.3
42:31.5Abigail PrestonPBU15WPaul TaborWolverhampton & Bilston2:31.52:31.5
52:37.2Jack Cunningham U15M Tipton2:35.92:35.9
62:39.0Grace SlaterSBU17W Dudley & Stourbridge2:39.02:24.2
 
Mens Mile A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:19.8Rory GrantPBSENM Birchfield H4:19.84:19.8
24:21.7Thomas GostelowPBU20MVince WilsonCharnwood4:21.74:21.7
34:21.9Shaun EvansPBU23MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield4:21.94:21.9
44:24.3Callum AbberleyPBU17MSimon KingBurton4:24.34:24.3
54:24.6Gareth GriffithsPBU23MJames ThieTipton/Cardiff Met Uni/Cardiff4:24.64:24.6
64:25.9Dean RichardsonSBV40MKevin HendrickenCity of Stoke/Midland Masters4:25.94:22.82
74:26.6Joe SmithPBSENMDavid PayneTipton4:26.64:26.6
84:27.3Ed BanksPBSENM Birchfield H4:27.34:27.3
94:27.7Chris FancePBU23MJulian Charles FieldWarrington AC4:27.74:27.7
104:28.9Felix SchuhböckPBU20M Austria4:28.94:28.9
114:41.2Thomas ChewPBSENMMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield4:41.24:41.2
124:42.0Fraser LoganPBSENM Belgrave/Central4:42.04:42.0
134:42.7Robert MeredithPBSENM Dudley & Stourbridge4:42.74:42.7
144:48.2Ben McIntyreSBU17MKevin ButtleSwindon4:48.24:44.43
154:52.9Senay Mkiale GuzaiPBU17M Derby4:52.94:52.9
Mens Mile B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:49.8Owen KnoxPBU17M Banbury4:49.84:49.8
24:51.8Richard ClancySBV40MBlake EllisTrafford/Northern Vets4:51.84:48.89
34:53.7Carl PlattSBV35MGavin SmithTrentham/Midland Masters4:53.74:53.51
45:00.8Alfie OliverPBU15MPaul TaborWolverhampton & Bilston5:00.85:00.8
55:03.6Phil ClampPBV40M Tipton/Birmingham Uni5:03.65:03.6
65:05.8Leon Haffie-HobdayPBU17M Wolverhampton & Bilston5:05.85:05.8
75:08.0Ed ParryPBU15MKelly BramhaldRushcliffe5:08.05:08.0
85:09.4Blaine CarpenterPBU17M Banbury5:09.45:09.4
95:09.8Thomas BentleyPBU15M Tipton5:09.85:09.8
105:10.7Colin BaileyPBSENM BRAT5:10.75:10.7
115:13.4Matt WhitehousePBV40MDavid PayneTipton5:13.45:13.4
125:14.6Haydn WatsonPBU15M Tipton5:14.65:14.6
135:15.3Nick SeagravePBSENMRichard CarneyBRAT5:15.35:15.3
145:17.6Clark WoodhallPBV40M Tipton5:17.65:17.6
155:34.0Andrew ProleSBU17M Tipton5:34.05:29.1
165:37.0Mark FantomSBV45M Tipton5:37.05:36.5
175:40.1Robert DowseSBSENMRichard CarneyBRAT5:40.15:25.25
Womens Mile A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:53.6Katie InglePBU23WMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield4:53.64:53.6
24:59.1Catrina ThomasPBU23WSally StrawTrafford/Birmingham Uni4:59.14:59.1
35:07.6Abigail NolanPBU20WPaul HayesCoventry5:07.65:07.6
45:17.9Alex Scrivener U15WGraham BuftonBanbury/Gloucestershire Schs5:15.85:15.8
55:25.5Lily HigginsPBU20WMichael MielczarekHalesowen5:25.55:25.5
65:32.9Savannah CauserPBU17WChristopher HazellBirchfield H5:32.95:32.9
75:36.9Susannah DaviesPBSENW Tipton5:36.95:36.9
85:53.0Sue Street-HallPBV35WDavid PayneTipton5:53.05:53.0
95:57.4Katie PamphlettPBU15W Banbury5:57.45:57.4
106:13.2Naomi DibbPBU17W Banbury6:13.26:13.2
 
Mens 3000m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:28.2Ben Dijkstra U20MBen DijkstraLeicester/Beacon Hill8:27.568:21.01
28:30.3Alastair WatsonSBV35M Notts/Hermitage8:30.38:21.18
38:42.4Dominic SmithPBU20MKevin TobinSwansea8:42.48:42.4
48:45.1Stuart King SENMPat CarlanNotts/Leeds Beckett Uni8:44.148:23.34
58:45.3Ellis GaramszegiPBU23MColin LancasterWolverhampton & Bilston/Cardiff Uni8:45.38:45.3
68:46.3Joseph TuffinPBU20MGraham MoffattRushcliffe8:46.38:46.3
78:49.9Daniel HallamSBSENM Owls Leicester8:49.98:36.53
88:54.2Alex RieleyPBU20MRichard MasseyMansfield/Birmingham Uni8:54.28:54.2
98:59.3Milan CampionPBU17M Notts8:50.298:50.29
108:59.5Tom MahonPBSENM Owls Leicester/Nottingham Uni Cross Country &8:59.58:59.5
119:06.2Gregor KellingPBU20M Banbury9:06.29:06.2
129:07.1Daniel RobinsonSBV35M BRAT9:07.19:04.8
139:11.2Robert Keal V40M Notts9:01.08:49.0
Mixed 3000m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:11.6Rhys JamesPBU17MNicholas GarnerRugby & Northampton9:08.449:08.44
29:14.3Mark InceSBV40MMark InceBRAT/Midland Masters9:14.39:07.1
39:17.8Scott Hudspith SENMPaul TaskerTamworth/UW Aberystwyth9:13.269:08.14
49:24.1Steven DunsbyPBSENM BRAT9:22.299:22.29
59:24.4Hannah NuttallPBU23WJohn NuttallCharnwood/Loughborough Students9:15.129:15.12
69:30.8George Beardmore U17MDavid WalkerWorcester9:16.319:16.31
79:34.0James Dickinson U17M Notts9:23.539:23.53
89:35.2Alfie MeadeSBU20MChristopher HazellCoventry9:35.29:29.2
99:37.9Bill ChestersPBU17MRobert HughesCannock & Stafford9:37.99:37.9
109:43.0Tom Hughes U17MTom HughesLeicester9:37.79:37.7
1110:32.1Paul RogersPBV50M Tipton/Midland Masters10:32.110:32.1
Mixed 3000m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:38.8Grant CummingsPBSENMGrant CummingsWolverhampton & Bilston9:38.89:38.8
29:54.7Jack PeglerPBSENMPaul HayesCoventry9:54.79:54.7
39:55.7Ismael Serrablo-TorrejonPBSENMIsmael Serrablo-TorrejonLoughborough Students/Charnwood/Spain9:55.79:55.7
49:58.1Jason CornsPBV45M Wolverhampton & Bilston9:58.19:58.1
59:58.5Ben CarringtonPBSENMDavid PayneTipton9:58.59:58.5
69:58.9Stephen PearsonPBV35M Tipton9:58.99:58.9
79:59.6Zabie HassanSBSENM Tipton9:59.69:52.5
89:59.7Veleska WillsPBU23W Derby9:59.79:59.7
910:00.0Jasmine Cooper U17W Derby9:54.209:54.20
1010:06.2Connor Mills U17MRobert HughesCannock & Stafford9:52.559:52.55
1110:12.0Molly Browne SENWRichard CarneyBRAT10:09.010:05.7
1210:12.8Grace Brock U17WJohn KnowlesCornwall10:03.4010:02.0
1310:39.5Ed WilsonPBV35M Trentham10:39.510:39.5
1410:47.8Jade Littlechild U17WMartin RushTeam Bath10:37.8810:37.88
1511:11.7Zoe BrickleyPBU17WJohn AbbissWolverhampton & Bilston11:11.711:11.7
1611:13.0Eloise LeeSBSENWRichard CarneyBRAT/Mercia Fell11:13.011:03.77
1711:34.2Bethany Walker U17W Tipton11:14.911:14.9