BMC Regional Races External Results
Tipton
26 Aug 17
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.6Sam BlakePBU23M Cardiff1:52.61:52.6
21:54.9David Horniman SENMBlake EllisTrafford1:52.341:49.33
31:56.1Adrian Lloyd-Davies U20MStuart HamiltonBridgnorth1:53.411:53.41
41:56.4Tom Guy SENMCraig WinrowCity of Stoke/St. Mary's Uni1:56.081:52.14
51:56.7Yahye Dirir U20MKeith HoltBirchfield H/Aston Uni1:55.801:55.80
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.8Mike Cummings SENMKenneth PikeHerne Hill/Hardley1:55.781:55.34
21:58.1Alex Jones U20MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield1:56.261:56.26
31:58.6Adnan Haq SENM Rugby & Northampton1:57.71:57.1
41:59.3Archie Banks U20M Charnwood1:58.071:58.07
52:00.1Max Pearson U20MPeter VenusTynedale1:57.91:56.1
62:02.9Louis Wrigley SENM City of Stoke/Keele Uni1:55.381:55.38
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.4Joseph McLeodPBU23M Coventry/Coventry Uni2:00.42:00.4
22:00.8Bradley HaycockPBU23MRobert HughesCannock & Stafford/Surrey Uni2:00.82:00.8
32:00.8Alex PriceSBU23MSean PriceSwansea2:00.82:00.07
42:01.7Adam Barnes SENMStephen O'BrienBirmingham Uni/Tipton2:01.552:01.55
52:02.5Henry BrocklehurstPBSENM Bournville Harriers2:02.52:02.5
62:02.9Jack Benstead U20MBill BoydCorby1:58.631:58.63
72:05.7Mark Cage SENMIan WilcockCity of York2:03.812:03.81
82:08.7Richard Bayliss V35M Bournville Harriers2:06.72:03.7
800m D (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.2Sarah McDonaldSBSENWDavid HarmerBirchfield H/Birmingham Uni2:01.22:01.10
22:08.3Georgie Hartigan U23WBev HartiganBirchfield H/Loughborough Students2:06.942:06.48
32:09.1Katy-Ann McDonald U20WPhillip KissiBlackheath & Bromley2:05.482:05.03
42:12.4Rochelle Harrison SENW Lincoln Wellington2:11.272:10.49
52:15.1Katrina Simpson U20WMichael MielczarekHalesowen/West Midlands Schs2:10.012:10.01
62:16.8Katie InglePBU23WMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield2:16.82:16.8
72:20.8Katie OakleyPBU20W Bolton2:20.642:20.64
82:23.6Ellie Minshull U17W Coventry2:19.472:19.47
800m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.9Owen Jinks U15M Halesowen2:11.72:11.7
22:14.9William MckemeyPBSENM Bournville Harriers2:14.92:14.9
32:18.5Matthew BonneyPBU17M Stafford H2:18.52:18.5
42:20.8Clark WoodhallPBV40M Tipton2:20.82:20.8
52:32.9Adam SpellacyPBSENM Tipton2:32.92:32.9
62:35.5Emily Reed U17W Coventry2:27.492:27.49
72:39.6Jack Cunningham U15M Tipton2:35.92:35.9
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.8Susannah DaviesPBSENW Tipton2:23.82:23.8
22:25.2Molly Andrews U20W Bridgnorth2:24.82:22.3
32:27.7Shana Stewardson U15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport2:25.482:25.48
42:32.5Daisy Musk U17WPaul HawkinsStratford-upon-Avon2:29.12:29.1
52:33.0Maddie HammondSBU15W Royal Sutton Coldfield2:33.02:26.2
62:34.5Maria CalleiaPBU15WPaul TaborWolverhampton & Bilston2:34.52:34.5
72:37.8Megan Davies U15WJohn AbbissWolverhampton & Bilston/Shropshire Schs2:31.82:31.8
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:52.8Jonothan KayPBU23M Bolton3:52.83:52.8
23:57.6Callum HanlonPBSENM Leamington3:57.63:57.6
33:59.1Richard de-CampsSBSENMPaul de-CampsCheltenham3:59.13:56.00
44:00.0Gareth Griffiths U23MJames ThieTipton/Cardiff Met Uni/Cardiff3:58.393:58.39
54:02.7Harry WellsPBU20MPaul de-CampsGloucester4:02.74:02.7
64:03.0Jack BonserSBU23MDerrick HardingWolverhampton & Bilston4:03.04:01.0
74:04.6Jonathan HiornsPBSENMTrevor MuxlowNotts4:04.64:04.6
84:04.9Jamie WardPBU20MJamie WardWolverhampton & Bilston/Shropshire Schs/Mercia Fel4:04.94:04.9
94:05.0Tom HoldenSBSENM Tipton4:05.03:48.01
104:05.3Karl DarcyPBSENM Bolton4:05.34:05.3
1500m B ((Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:12.2TC ChuluPBU20M South West RR4:12.24:12.2
24:16.1Samuel Roberts U17MJohn WoodSheffield & Dearne/Nottinghamshire Schs4:15.84:15.8
34:22.5James Dickinson U17M Notts4:20.94:20.9
44:25.2Carl Platt V35M Trentham/Midland Masters4:22.134:22.13
54:25.2Richard LatimerPBV35MJohn GercsRugby & Northampton4:25.24:25.2
64:26.4Dion HarrisonSBU23MMalcolm BrineLincoln Wellington/Warwick Uni4:26.44:21.78
74:28.3Becky StrawSBU23WBud BaldaroBirchfield H/Birmingham Uni4:28.34:22.42
84:28.8Emily ThompsonPBU20WRos KellingBanbury4:28.84:28.8
94:30.5Abayomi AdedimejiPBSENM BRAT4:30.54:30.5
104:31.9Floren ScraftonSBSENWSally StrawYate/A.D. Marathon/Westbury/Birmingham Uni4:31.94:27.01
114:34.8Ben CarringtonPBSENMDavid PayneTipton4:34.84:34.8
124:42.2Sofie KentSBSENWMick WoodsAldershot, Farnham & District/Wolverhampton Uni4:42.24:40.08
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:50.3Eloise CoombsPBU17WBill BoydCorby4:50.34:50.3
24:50.5Lynden Hunt U15M Tipton4:45.64:45.6
34:57.6Amy Harland U13WCatherine MuthBirchfield H4:50.704:50.70
45:00.6Archie Musk U17MPaul HawkinsStratford-upon-Avon4:44.64:44.6
55:06.7Dave PownerPBV40M Bournville Harriers5:06.75:06.7
65:21.3Bethany WellsSBU23WKerry NewellGloucester5:21.35:02.4
75:24.3Rachel Vines V35WBrendan WardCLC Striders/Gloucester4:59.94:59.9