Aviva Scottish Schools Championships External Results
Grangemouth
12-13 Jun 09
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 (12 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:12.15Ross Matheson U17MDavid CampbellLasswade/Team Edinburgh4:00.013:43.27
24:13.01Michael OverendPBU17MLiz NuttallDundee Hawkhill/Kingdom Athletics4:07.564:07.56
34:13.84Craig Wellcoat U17M Law/Unattached4:08.504:08.50
44:15.44Adam DrummondSBU17MJohn McLarenShettleston4:06.63:59.98
54:17.28Adam GuthrieSBU17MLiz NuttallDundee Hawkhill/Kingdom Athletics4:17.284:14.87
64:17.64Max LottSBU17M Giffnock North4:17.644:03.62
74:17.76Jack Hamilton U17MMichael JohnstonCambuslang/South Lanarkshire4:09.343:55.53
84:26.36Jake WightmanPBU17MGeoff WightmanEdinburgh AC4:22.473:34.17
94:28.01Craig TomisonPBU17M Mullingar4:28.014:28.01
104:28.40Chris Watson U17MNorrie HayMotherwell/Glasgow Sch of Sport/Team North Lanarks4:23.13:44.85
114:32.01Edward Dudgeon U17MJohn LeesEdinburgh AC4:10.783:50.63
124:32.63Peter Loudon U17MJohn LeesEdinburgh AC/Team Edinburgh4:22.794:19.15
134:33.20Sandy Nimmo U17M Giffnock North4:25.814:15.6
1500 h1 (12 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:24.73Craig Wellcoat U17M Law/Unattached4:08.504:08.50
24:25.00Jack Hamilton U17MMichael JohnstonCambuslang/South Lanarkshire4:09.343:55.53
34:25.11Adam Guthrie U17MLiz NuttallDundee Hawkhill/Kingdom Athletics4:17.284:14.87
44:25.81Sandy NimmoPBU17M Giffnock North4:25.814:15.6
54:28.88Craig Tomison U17M Mullingar4:28.014:28.01
64:30.11Craig HaxtonPBU17M Kilbarchan4:30.114:16.40
74:34.34Andrew Rae U17M Ayr Seaforth/Ayrshire4:31.674:30.33
1500 h2 (12 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:18.17Michael OverendPBU17MLiz NuttallDundee Hawkhill/Kingdom Athletics4:07.564:07.56
24:18.24Ross Matheson U17MDavid CampbellLasswade/Team Edinburgh4:00.013:43.27
34:18.49Adam Drummond U17MJohn McLarenShettleston4:06.63:59.98
44:18.71Edward Dudgeon U17MJohn LeesEdinburgh AC4:10.783:50.63
54:20.25Max Lott U17M Giffnock North4:17.644:03.62
64:22.47Jake WightmanPBU17MGeoff WightmanEdinburgh AC4:22.473:34.17
74:22.79Peter LoudonPBU17MJohn LeesEdinburgh AC/Team Edinburgh4:22.794:19.15
84:23.16Chris WatsonPBU17MNorrie HayMotherwell/Glasgow Sch of Sport/Team North Lanarks4:23.13:44.85
94:31.57Christopher RussellPBU17M Giffnock North4:30.474:18.99
1500 (12 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:58.40Andrew ButchartPBU20MDerek EastonCentral3:58.403:37.58
23:58.74James JoyPBU20MJoyce HoggAberdeen3:58.743:57.98
33:59.62Andrew CampbellPBU20M Inverclyde3:59.623:59.62
44:02.04Matthew WhitePBU20MLiz NuttallDundee Hawkhill/Kingdom Athletics4:02.043:48.42
54:07.33Scott MacAulayPBU20M Kilbarchan4:07.333:57.23
64:09.29Steven LyallPBU20M Dundee Hawkhill/Kingdom Athletics4:09.294:09.29
74:12.57Fraser Scott U20MDavid CampbellCorstorphine/Team Edinburgh4:09.183:57.83
1500 (12 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:33.21Sarah Kelly U17WLiz NuttallDundee Hawkhill/Tayside/Fife/Kingdom Athletics4:19.094:14.15
24:37.98Hollie YoungSBU17WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow/Team Glasgow4:33.544:33.54
34:43.58Joanna MuirPBU17W Stewartry4:43.584:39.13
44:47.33Louisa StewartSBU17W Dundee Hawkhill/Tayside4:43.034:33.66
54:54.33Kathryn Pennel U17WJohn MontgomeryPitreavie/Kingdom Athletics4:48.094:37.63
64:58.37Sarah Potter U17WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow4:49.434:34.70
74:59.58Katie Bristow U17WMichael JohnstonShetland4:54.894:43.18
85:01.80Emily PollockPBU17W Greenock Glenpark4:59.444:51.02
95:03.58Shannon McLellan U17WJohn McLarenShettleston4:52.204:36.30
105:06.70Madeleine Murray U17WJohn LeesGiffnock North/Team Glasgow4:51.104:10.17
115:07.20Laura MuirSBU17WAlan MackintoshDunfermline & West Fife (Defunct)4:58.773:55.22
1500 h1 (12 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:57.10Sarah Kelly U17WLiz NuttallDundee Hawkhill/Tayside/Fife/Kingdom Athletics4:19.094:14.15
24:58.39Joanna Muir U17W Stewartry4:43.584:39.13
34:58.51Katie Bristow U17WMichael JohnstonShetland4:54.894:43.18
44:58.77Laura MuirSBU17WAlan MackintoshDunfermline & West Fife (Defunct)4:58.773:55.22
54:59.44Emily PollockPBU17W Greenock Glenpark4:59.444:51.02
65:02.82Madeleine Murray U17WJohn LeesGiffnock North/Team Glasgow4:51.104:10.17
75:11.24Nynke MulhollandPBU17W Inverclyde5:11.245:01.9
1500 h2 (12 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:02.41Hollie Young U17WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow/Team Glasgow4:33.544:33.54
25:02.48Louisa Stewart U17W Dundee Hawkhill/Tayside4:43.034:33.66
35:02.61Kathryn Pennel U17WJohn MontgomeryPitreavie/Kingdom Athletics4:48.094:37.63
45:03.61Sarah Potter U17WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow4:49.434:34.70
55:05.04Nicola LindsaySBU17W Law5:05.044:50.28
65:05.58Shannon McLellan U17WJohn McLarenShettleston4:52.204:36.30
75:11.06Olivia KeenanPBU17W Giffnock North5:11.065:03.18
1500 (12 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:36.05Gemma Cormack U20WJoyce HoggMoray/Elgin/Team Hippo4:27.224:26.80
24:39.50Natalie Sharp U20WRobert HawkinsKilbarchan4:37.484:26.43
34:45.65Emily Stewart U20W Dundee Hawkhill/Kingdom Athletics4:37.204:16.91
44:51.77Rhian Dawes U20WJohn MontgomeryVictoria Park City of Glasgow/Team Glasgow4:42.774:37.21
54:56.26Eleanor DuncanSBU20W Forres4:54.844:44.77
65:04.59Emma RiceSBU20W Inverclyde5:04.594:51.86